Skip to main content
PSIA » 2018 District Winners from SPS

2018 District Winners from SPS

PSIA 2018 District 1AA SPS Results by Grade
 
 
Grade Place Ribbon Contest- - grade level Name    
           
1st Grade        
  6th place Creative Writing -- 1 Lucy R    
           
2nd Grade        
  1st place Spelling -- 2 Matt A STATE  
  2nd place Spelling -- 2 Josh A STATE  
  4th place Spelling -- 2 Bryson M    
  4th place Creative Writing -- 2 Van D    
  6th place Creative Writing -- 2 Luke N    
           
3rd Grade        
  1st place Spelling -- 3 Alex V STATE  
  3rd place Mathematics -- 2,3 Alex V    
  5th place Ready Writing -- 3 Luciana H    
  6th place Ready Writing -- 3 Hailey H    
  6th place Spelling -- 3 Luca M    
           
4th Grade        
  1st place Poetry Interpretation -- 4 Clara T STATE  
  1st place Number Sense -- 4 Obasi N STATE  
  2nd place Mathematics -- 4 Obasi N STATE  
  5th place Spelling -- 4 Abigail L    
  5th place Ready Writing -- 4 Sarah S    
  6th place Music Memory -- 3,4 Clara T    
           
5th Grade        
  1st place Poetry Interpretation -- 5 Reagan G STATE  
  3rd place Vocabulary -- 5 Lucy F    
  4th place Number Sense -- 5 Laurence A    
  4th place Listening Skills -- 4,5 Lydia R    
  4th place Poetry Interpretation -- 5 Ruth S    
  5th place Spelling -- 5 Isabella R    
  6th place Mathematics -- 5 Laurence A    
  6th place Spelling -- 5 Laurence A    
           
6th Grade        
  1st place Mathematics -- 6 Andrew C STATE  
  1st place Music Memory -- 5,6 Andrew G STATE  
  1st place Science -- 6 Andrew G STATE  
  1st place Ready Writing -- 6 Bella G STATE  
  1st place Poetry Interpretation -- 6 Isabella H STATE  
  2nd place Poetry Interpretation -- 6 Maddie S STATE  
  2nd place Vocabulary -- 6 Mimi R STATE  
  2nd place Science -- 6 Winston A STATE  
  2nd place Spelling -- 6 Winston A STATE  
  3rd place Number Sense -- 6 Andrew C    
  3rd place Music Memory -- 5,6 Isabella H    
  3rd place Spelling -- 6 Sophia S    
  3rd place Maps, Graphs, and Charts -- 6 Winston A    
  4th place Maps, Graphs, and Charts -- 6 Andrew C    
  4th place On-site Drawing -- 6 Mimi R    
  6th place Mathematics -- 6 Andrew G    
  6th place Ready Writing -- 6 Nicolas P    
           
7th Grade        
  1st place On-site Drawing -- 7 Emily P STATE  
  1st place Ready Writing -- 7 Katie V STATE  
  1st place Listening Skills -- 6,7,8 Nicole L STATE  
  2nd place Science -- 7 Parker R STATE  
  3rd place Science -- 7 Collin M    
  3rd place Music Memory -- 7,8 Halle T    
  3rd place Maps, Graphs, and Charts -- 7 Katie V    
  4th place Mathematics -- 7 Matthew C    
  5th place Impromptu Speaking -- 7,8 Arabella L    
  5th place Number Sense -- 7 Caleb T    
  5th place Listening Skills -- 6,7,8 John Paul H    
  5th place On-site Drawing -- 7 Nicole L    
  5th place Ready Writing -- 7 Sophie L    
  6th place Number Sense -- 7 Matthew C    
  6th place Vocabulary -- 7,8 Kevin D    
           
8th Grade        
  1st place On-site Drawing -- 8 Anna A STATE  
  1st place Ready Writing -- 8 Isabel A STATE  
  1st place Mathematics -- 8 Frances V STATE  
  1st place Number Sense -- 8 Frances V STATE  
  1st place Spelling -- 7,8 Frances V STATE  
  2nd place On-site Drawing -- 8 Gigi H STATE  
  2nd place Ready Writing -- 8 Juliet D STATE  
  2nd place Vocabulary -- 7,8 Matthew F STATE  
  3rd place Science -- 8 Grace S    
  4th place Number Sense -- 8 Deo S    
  4th place Maps, Graphs, and Charts -- 8 Sarah H    
  6th place Maps, Graphs, and Charts -- 8 Charlie A    
  6th place Impromptu Speaking -- 7,8 Mario L    
  6th place On-site Drawing -- 8 Miette V